AKTUALNOŚCI

24.11.2017

Dada Fest / 25 lat Teatru Dada von Bzdülöw

W grudniu 2017r. Teatr Dada von Bzdülöw obchodzi 25-lecie swojego istnienia. Świętujemy na scenach Teatru Wybrzeże i w Klubie Żak. Rozmawiamy o Dada w Akademii Sztuk Pięknych.

Kilka słów o Dada Fest - Wariacja no XXV

Teatr założony przez Leszka Bzdyla i Katarzynę Chmielewską w 1992 w Gdańsku był jednym z pierwszych polskich zespołów w Polsce, które propagowały nowy taniec i teatr tańca po 1989 roku. W unikalny sposób połączył tradycję polskiego teatru z amerykańskimi i europejskimi doświadczeniami konstytuując w krótkim czasie rozpoznawalny i wyjątkowy język wypowiedzi scenicznej. Funkcjonujący nieprzerwanie przez dwadzieścia pięć lat zespół stworzył dotychczas 50 przedstawień, które wpisały się w historię polskiego teatru i tańca, i co najważniejsze, były i są inspiracją dla aktywności twórczej kolejnych generacji choreografów i tancerzy.

Trzydniowy festiwal "Dada Fest - Wariacja no XXV", z jednej strony będzie spotkaniem artystów, którzy współtworzyli przez lata najważniejsze spektakle zespołu, a z drugiej okazją do zaprezentowania gdańskiej widowni ich indywidualnych spektakli.
Zobaczymy zarówno dorobek twórców związanych przez lata z Teatre Dada von Bzdülöw, którzy pracują obecnie poza granicami kraju, prowadząc samodzielną działalność choreograficzną i wpisując się w istotny sposób w obieg międzynarodowy, tzn. Magdaleny Reiter, Rafała Dziemidoka, Aurory Lubos, jak też towarzyszyć nam będą trzy inne wydarzenia performatywne z udziałem gdańskich tancerzy. Pierwsze z nich, pod nazwą "Dada Replay" to jednorazowy 5-osobowy happening, który zrealizuje Anna Steller, tancerka i choreograf także związana z Teatrem Dada od 1992r. Drugie będzie prezentacją nowego spektaklu solo Urszuli Zerek pt "Ekspozycja", zaś trzecie wydarzenie, pod tytułem "Niebo", jest duetem stworzonym przez Tatianę Kamieniecką i Olega Dziewanowskiego, grającego w nim muzykę na żywo.

W ramach festiwalu "Dada Fest - Wariacja XXV" w Audytorium ASP odbędzie się również panel dyskusyjny, którego głównym tematem będzie rola Teatru Dada w historii polskiego teatru i tańca. Stronę merytoryczną i organizacyjną panelu wspierać będzie środowisko naukowe Uniwersytetu Gdańskiego, Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, a panel poprowadzi Barbara Świąder, koordynacja Ula Zerek.
Festiwal "Dada Fest - Wariacja no XXV" ma mieć zatem wymiar święta tańca, Teatru Dada i tancerzy, którzy współtworzyli na przestrzeni lat najważniejsze spektakle zespołu, w połączeniu z refleksją o tym co powstało dotychczas i z uważnym spojrzeniem na przyszłość tańca w Gdańsku i w Polsce, zwłaszcza w obliczu zbliżającej się w 2019 roku Polskiej Platformy Tańca w Gdańsku.

Festiwal "Dada Fest - Wariacja no XXV" zrealizowano w ramach programu MKiDN "Wydarzania artystyczne - Teatr i Taniec"