AKTUALNOŚCI

10.05.2017

GDAŃSKI FESTIWAL TAŃCA 2017 / program

9. Gdański Festiwal Tańca

Tegoroczna 9. edycja Gdańskiego Festiwalu Tańca odbędzie się pod hasłem lumière. W programie Festiwalu znajdą się spektakle z Polski, Węgier, Niemiec i Szwajcarii, w których światło ma szczególne znaczenie. Młodzi polscy tancerze specjalnie na Festiwal przygotowali nowe spektakle, będą także projekcje filmowe, warsztaty oraz międzynarodowy konkurs dla tancerzy Solo Dance Contest, a także specjalny program dla dzieci.

Po raz ósmy odbędzie się międzynarodowy konkurs dla tancerzy Solo Dance Contest. Do konkursu zgłosiło się 146 tancerzy, najwięcej z Francji i Polski (po 25 osób, 3 z Trójmiasta), z Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Węgier, Słowacji, Ukrainy, Rosji, Izraela, a także z Japonii, Tajwanu, Korei Południowej, Tajlandii, Brazylii, USA, Demokratycznej Republiki Konga i Australii. Do drugiego etapu konkursu przeszło 35 tancerzy, których będzie oceniać międzynarodowe Jury w składzie: Izabela Sokołowska-Boulton, trójmiejska tancerka, zastępca dyrektora artystycznego i pedagog Opery Bałtyckiej; Ayrin Ersöz, turecka choreografka, doktor krytyki tańca i wykładowca na Yildiz Technical University w Istambule; Anna Piotrowska, kierownik artystyczny zespołu Teatru ROZBARK w Bytomiu; Charlie Morrissey, brytyjski pedagog i choreograf stale współpracujący m.in. z Siobhan Davies Dance i Norhtern School of Contemporary Dance w Leeds oraz dr Franz Anton Cramer, wykładowca i naukowiec piszący o tańcu, twórca kierunku Taniec współczesny, Choreografia, Koncept na Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz w Berlinie.  W Konkursie przewidziano 3 nagrody przyznawane przez Jury: I nagroda - 3.000 Euro, II nagroda - 2.000 Euro i III nagroda - 1.000 Euro oraz Nagrodę Publiczności. Konkurs odbędzie się w dniach 5 - 9 czerwca (od poniedziałku do piątku).

Na otwarcie Festiwalu przygotowaliśmy dwie premiery młodych polskich tancerzy: A CO GDYBY oraz ŚWIADOMOŚĆ/NIEŚWIADOMOŚĆ. Wyłonione spośród 37 zgłoszeń projekty są zrealizowane w ramach programu rezydencyjnego Klubu Żak (rezydencja/premiera). Opiekę artystyczną nad tancerzami sprawować będzie Anna Piotrowska, jedna z jurorek konkursu Solo Dance Contest. Spektakl A CO GDYBY trójmiejskich Magdaleny Laudańskiej i Kaliny Porazińskiej, z udziałem Sebastiana Piotrowicza i Macieja Kosteczki to taneczna parafraza bajek, z muzyką Mariusza Noskowiaka, adresowana do bardzo młodych odbiorców. ŚWIADOMOŚĆ/NIEŚWIADOMOŚĆ pomysłu Alberta Ciastka, z udziałem 6 tancerzy, jest próbą ukazania natury szaleńca. Każdy artysta wcieli się we fragment schizofrenicznej osobowości, by stworzyć jeden organizm. Całości efektu dopełni muzyka na żywo w wykonaniu Dominika Strycharskiego.

Dni weekendowe wypełnią prezentacje spektakli polskich i zagranicznych teatrów tańca, w których światło odgrywa szczególną rolę. Festiwal to dla miłośników tańca szansa na spotkanie z różnorodnymi technikami tańca współczesnego: od nawiązującego do tradycji baletowej Julia Maria Koch Company, przez klasyczny warsztat współczesny Compagnie Linga czy czerpiący z ruchów owadów Gobi Company.

Po raz trzeci w historii Festiwalu w Gdańsku wystąpi szwajcarska Campagnie Linga, założona 25 lat temu przez Katarzynę Gdaniec i Marco Cantalupo. Katarzyna Gdaniec, absolwentka gdańskiej baletówki była w latach 1985 – 1991 solistką w słynnym Balecie XX Wieku Maurice’a Bejarta. W Sali Suwnicowej Klubu Żak zobaczymy spektakl ONA z 2016 roku. Poetyckie obrazy, zabawa ze światłem i pełna humoru choreografia złożą się na przedstawienie realiów kobiecego świata.

Węgierski duet Rity Gobi i Andrei Miltnerovej czyli Gobi Company pokaże przedstawienie COUNTERPOINT inspirowane światem owadów, których jest złożony i niezwykle precyzyjny, a tancerki hipnotyzują, jak taniec modliszki.

Tancerze Julia Maria Koch Company w spektaklu HITHER AND THITHER od głębokiego światłocienia pierwszego aktu z romantycznym librettem baletowym przejdą do półmroku drugiej części dokonując dekonstrukcji tradycyjnej fabuły i gestów.

PODZIEMNE SŁOŃCA Teatru Rozbark są, jak pisze Anna Duda z obserwatorium krytycznego: „…próbą zgłębienia motywacji, jakie pozwalają wydobywać się na zewnątrz skrywanym w każdym z nas pokładom energii.” Anna Piotrowska, która odpowiada za reżyserię i choreografię spektaklu, już nieraz pokazała, że potrafi tą energię odnaleźć i uformować w pełen rozmachu spektakl.

Festiwal zamknie przedstawienie Teatru Tańca Zawirowania. Spektakl WYBIEG ma strukturę kolażu, zestawiającego klisze zaczerpnięte z rozrywkowych programów tanecznych i archetypowych obrazów relacji damsko-męskich.

Gdański Festiwal Tańca jest także okazją dla tancerzy do doskonalenia swoich umiejętności u zagranicznych pedagogów. W tym roku zaawansowanych amatorów tańca i profesjonalnych tancerzy zapraszamy do zapoznania się z repertuarem berlińskiej choreografki Julii Koch, która pokaże fragmenty spektaklu oparte na partnerowaniu. Brytyjski pedagog Charlie Morrisey pomoże doskonalić technikę tańca współczesnego, zaś charyzmatyczna Rita Gobi z Węgier poprowadzi warsztat tańca współczesnego zarówno dla zaawansowanych jak i dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat.

Od kilku lat staramy się zadbać o najmłodszą publikę i amatorów tańca. W trakcie tegorocznej edycji uchylimy przed nimi rąbka tajemnicy wpuszczając małych widzów na próbę generalną spektaklu A CO GDYBY. Kolejnego dnia będą mogli uczestniczyć w CZYTANKACH PERFORMATYWNYCH Teatru Rozbark oraz spróbować swoich sił na warsztatach z Ritą Gobi. A maluchy i ich rodziców zapraszamy do wspólnych tańców pod wodzą Basi Szamotulskiej.

W weekendowe popołudnia zapraszamy do kina Żak na pokazy filmów dokumentalnych o wybitnych choreografach tańca współczesnego: PINA i MR. GAGA

Organizatorem Gdańskiego Festiwalu Tańca jest Klub Żak, a Festiwal realizowany jest ze środków Miasta Gdańsk i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Mecenasa Festiwalu Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej.

 

szczegóły: http://www.gdanskifestiwaltanca.pl/program/