AKTUALNOŚCI

24.02.2019

bromance /up stay up

fot. Maciej Zakrzewski

Gdański Festiwal Tańca – 23-24 luty 2019

W lutowy weekend 11. Gdańskiego Festiwalu Tańca pokażemy cztery wyjątkowe spektakle artystów których poznaliśmy dzięki międzynarodowemu konkursowi Solo Dance Contest, który nie tylko ukazuje kierunki w europejskim tańcu i promuje młodych artystów, ale przede wszystkim łączy i wzmaga twórczy ferment. Zatańczą dla nas: ubiegłoroczna zwyciężczyni – Leila Ka, która podbiła serca gdańskiej publiczności niezwykle precyzyjnym i ujmującym PODE SER; Dominik Więcek, kilkukrotny finalista, także nagrody publiczności, Federica Bottini, której rozwój sceniczny mogliśmy obserwować na przestrzeni kilku lat, w duecie z Laurą Guy, oraz tegoroczna rezydentka – Sarah Bleasdale, która rozśmieszyła widownię do łez na SDC 2016.

Spektakle oscylują wokół tematyki stereotypu męskości, zachowań dozwolonych. Pytają o to, ile prawdy o nas samych pokazujemy, a na ile sami ją znamy. Każde przedstawienie operuje inna techniką i środkami: od przebieranek i śmiechu w INNERMAN – premierowym spektaklu rezydencyjnym, przez błyskotliwą ironię i wzruszenia BROMANCE, aż po zaskakujące, przykuwające uwagę warstwą choreograficzną UP STAY UP i NO CHAO.

 

24.02.2019

G. 19.00

BROMANCE / koncept, reżyseria, choreografia i wykonanie: Michał Przybyła, Dominik Więcek/ muzyka: Przemek Degórski/ opieka dramaturgiczna: Anna Królica / zrealizowane w ramach konkursu rezydencyjnego NOWA GENERACJA / produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA / 50 minut / premiera: 5.10.2018

„Najpiękniejszym fragmentem Bromance'u jest scena tanga, które w wirze skomplikowanych figur, hiperprofesjonalnie odtańcowują obaj performerzy, złączeni ze sobą „ciało w ciało”. Tyle że co rusz w ten wypełniony nieodzowną namiętnością i wzajemną fascynacją nastrój wkrada się jakimś dziwnym, złośliwym trafem „gra w łapki”, wykonywana całkiem serio – obaj walą się po rękach tak, żeby zabolało. A potem znów, jak gdyby nigdy nic, wracają do wypełnionej namiętną bliskością tanecznej partytury.” pisał po premierze Juliusz Tyszka. Krytyczka Julia Niedziejko podsumowuje zaś: „Spektakl Bromance w przemyślany i bezpretensjonalny sposób wypełnia lukę, która zbyt długo była pusta. Dominik Więcek i Michał Przybyła wypowiedzieli się na temat, który na polskim gruncie już od dawna domaga się artystycznej wypowiedzi równie mocno jak wnikliwego zbadania.”

G. 21.00

UP STAY UP / koncept i choreografia: Laura Guy, Federica Bottini / 30 minut /  premiera: listopad 2016

Co się stanie jeśli pokażemy to, co chowamy w środku, ukryte za uśmiechami i warstwami udawanej pewności?
Ile wahań, wątpliwości, wrażliwości, prawdy, pragnień, uczuć możne być pokazywane?
Ile?

Spektakl jest kolejnym rezultatem spotkań na Gdańskim Festiwalu Tańca. Laura Guy i Federica Bottini poznały się w trakcie konkursu Solo Dance Contest 2016 i postanowiły nawiązać współpracę. UP STAY UP powstało w trakcie rezydencji w Lake Studio w Berlinie i zostało zaprezentowane na festiwalach w Skopje Dance Fest i ACT Fest w Bilbao w czerwcu 2017 roku. Laura obecnie tańczy w Ephemera Dance Company, a po szkoleniu w Indiach prowadzi także zajęcia jogi. Federica specjalizuje się w kilku stylach tańca: balecie, hip-hopie, a nawet w capoeirze. Trzykrotnie uczestniczyła w konkursie Solo Dance Contest i dała się poznać widzom, jako żywiołowa i spontaniczna osobowość.

POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI