AKTUALNOŚCI

23.02.2019

innermen / no chão

fot. Paweł Wyszomirski

Gdański Festiwal Tańca – 23-24 luty 2019

W lutowy weekend 11. Gdańskiego Festiwalu Tańca pokażemy cztery wyjątkowe spektakle artystów których poznaliśmy dzięki międzynarodowemu konkursowi Solo Dance Contest, który nie tylko ukazuje kierunki w europejskim tańcu i promuje młodych artystów, ale przede wszystkim łączy i wzmaga twórczy ferment. Zatańczą dla nas: ubiegłoroczna zwyciężczyni – Leila Ka, która podbiła serca gdańskiej publiczności niezwykle precyzyjnym i ujmującym PODE SER; Dominik Więcek, kilkukrotny finalista, także nagrody publiczności, Federica Bottini, której rozwój sceniczny mogliśmy obserwować na przestrzeni kilku lat, w duecie z Laurą Guy, oraz tegoroczna rezydentka – Sarah Bleasdale, która rozśmieszyła widownię do łez na SDC 2016.

Spektakle oscylują wokół tematyki stereotypu męskości, zachowań dozwolonych. Pytają o to, ile prawdy o nas samych pokazujemy, a na ile sami ją znamy. Każde przedstawienie operuje inna techniką i środkami: od przebieranek i śmiechu w INNERMAN – premierowym spektaklu rezydencyjnym, przez błyskotliwą ironię i wzruszenia BROMANCE, aż po zaskakujące, przykuwające uwagę warstwą choreograficzną UP STAY UP i NO CHAO.

 

23.02.2019

G. 19.00

INNERMEN / choreografia i koncept: Sarah Bleasdale / wykonanie: Sarah Bleasdale, Nadine Freisleben, Angela Fegers / współpraca artystyczna: Eva Duda / w ramach projektu rezydencja/premiera Gdańskiego Festiwalu Tańca 2019 / 50 minut / PREMIERA

„Sara Bleasdale z Belgii swoim solo SMIRK (odwołanie do angielskiego słowa, oznaczającego uśmiech wyższości?) stawia na analityczny, minimalistyczny, niezwykle zdyscyplinowany ruch. Rozpoczyna w ciszy, długo stojąc lekko pochylona do przodu, intensywnie wpatrując sie w widzów. (…)  Ruch jest tu wpracowany, sztuczny i oszczędny, pełen powtórzeń prostych układów, zazwyczaj z pojawiającymi się wariacjami.” pisał Mirosław Baran po pokazie konkursowym w 2016 roku. W trakcie rezydencji w Klubie Żak, Sarah wraz z Nadine Freisleben oraz Angelą Fegers będą pracowały nad nowym spektaklem pod okiem Evy Dudy- cenionej węgierskiej choreografki i wykładowczyni Budapesztańskiej Akademii Tańca Współczesnego.

G. 21.00

NO CHÃO / choreografia: Leïla Ka / wykonanie: Leila Ka, Alexandre Fandard / koprodukcja: L’étoile Du Nord (Paris) / Festival La Becquée (Brest) Iadu / La Villette (Paris) / Journées Danse Dense (Paris) / Le 783 (Nantes) / Micadanses (Paris) / Le Théâtre Scène Nationale (St-Nazaire) / 30 minut / pokaz przedpremierowy

Leila Ka to zwyciężczyni konkursu Solo Dance Contest 2018. Tak pisał po jej występie Mirosław Baran: „Najciekawszym poniedziałkowym spektaklem okazała się ostatnia z prezentacji – dynamiczne, konsekwentne, wyśmienicie wykonane „Pode ser” (…) Poprzez zderzenie tańca współczesnego i hip-hopu Ka opowiada o konieczności dostosowywania się do norm i oczekiwań, zderzeniu własnej indywidualności i wymogów funkcjonowania społeczności. Francuzka imponuje dynamiką, charyzmą, precyzją ruchu.” Leila na co dzień tańczy w prestiżowym zespole Maguy Marin, a w lutym pokaże autorski duet z Alexandre Fandard.

POZOSTAŁE AKTUALNOŚCI