AKTUALNOŚCI

22.05.2018

Ogłoszenie programu 10. Gdańskiego Festiwalu Tańca

Tegoroczna jubileuszowa 10. edycja Gdańskiego Festiwalu Tańca odbędzie w dniach 8 - 17 czerwca 2018. W programie Festiwalu znajdą się spektakle z Polski, Finlandii, Węgier i Hiszpanii. Młodzi polscy tancerze specjalnie na Festiwal przygotowali nowe spektakle, premiery odbędą się także w ramach międzynarodowego konkursu Solo Dance Contest. Warto przypomnieć, że w ramach konkursu także publiczność festiwalowa przyznaje swoją nagrodę. Dla tancerzy przygotowaliśmy warsztaty, nie zabraknie też przedstawienia dla dzieci.

Powroty

Z okazji 10. rocznicy Festiwalu, na otwarcie zaprezentujemy dwa spektakle artystów, którzy współtworzyli trójmiejskie środowisko tańca współczesnego w latach 90-tych: Wojciecha Mochnieja i Magdaleny Reiter. Wojciech Mochniej współtworzył Gdański Teatr Tańca (ówcześnie rezydujący w Klubie Żak), który był wówczas obok Teatru Dada von Bzdülöw prawdziwym inkubatorem tanecznych talentów. To GTT był pomysłodawcą Dance EXplosions. Dzisiaj Wojciech Mochniej wraz z Melissą Monteros prowadzą w Kanadzie W&M PHYSICAL THEATRE, którego przedstawienia w przeszłości gościliśmy w Żaku. Na Gdańskim Festiwalu Tańca Wojciech Mochniej zaprezentuje pełny rozmachu, wieloobsadowy spektakl WE_SELLE z udziałem polskich tancerzy. Magdalena Reiter przez wiele lat współtworzyła Teatr Dada von Bzdülöw, a obecnie mieszka i pracuje w Lublanie w Słowieni, tworząc tam autorski teatr tańca, który także kilkakrotnie prezentowała na poprzednich edycjach GFT. To jej spektakl otworzy 10. Gdański Festiwal Tańca. 8 czerwca zaprezentuje poetycki, liryczny duet z Milanem Tomasikiem SOLO FOR TWO VOICES.

Międzynarodowy konkurs Solo Dance Contest

Po raz dziewiąty odbędzie się międzynarodowy konkurs dla tancerzy Solo Dance Contest. W tym roku zgłosiło się 173 tancerzy z całego świata. Wśród aplikujących znaleźli się laureaci zarówno polskich, jak i zagranicznych prestiżowych konkursów tańca współczesnego. Ostatecznie do konkursu zakwalifikowano 35 tancerzy, których będzie oceniać międzynarodowe Jury w składzie: Bojana Cvejić (Serbia/Belgia) doktor filozofii, autorka licznych książek, w tym napisanej wspólnie z Anną Teresą De Keersmaeker Drumming & Rain: A Choreographer's Score; Palle Granhøj (Dania) tancerz i choreograf, twórca obstruction technique; Anastasio Koukoutas (Grecja) pisarz, wykładowca historii tańca i asystent reżysera; Inbal Pinto (Izrael) nagradzana choreograf, scenograf, była tancerka Batsheva Dance Company oraz Ewa Wycichowska (Polska) kierownik Zakładu Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, była dyrektor Polskiego Teatru Tańca. W Konkursie przewidziano 3 nagrody przyznawane przez Jury: I nagroda - 3.000 EUR, II nagroda - 2.000 EUR i III nagroda - 1.000 EUR oraz Nagrodę Publiczności. Konkurs odbędzie się w dniach 11-15 czerwca (od poniedziałku do piątku).

Premiery młodych

W ramach kolejnej edycji projektu rezydencja/premiera w tym roku do współpracy zaprosiliśmy tancerzy z Polski oraz uczestników poprzednich edycji Solo Dance Contest. Pod okiem mentorów (wybitnych choreografów) doskonalili swój taneczny warsztat i przygotowali własne spektakle. W trakcie Festiwalu zostaną zaprezentowane dwie premiery. DRUŻYNA B (BODY BUILDING) to spektakl zainspirowany superbohaterami oraz kinem akcji lat 80-tych. W wymagające fizycznie rolę wcielą się tancerze wywodzący się z kultury hip-hopu, tworzący w Austrii: Hygin Delimat, Łukasz Czapski, Marcin Denkiewicz i Voland Szekely. Opiekę artystyczną sprawuje nad nimi Athanasia Kanellopoulou. W PONIŻEJ POZIOMU MORZA artyści tańczący na co dzień w Operze Bałtyckiej zmierzą się z tematem depresji. Sayaka Haruna-Kondracka, Agnieszka Wojciechowska i Bartosz Kondracki będą tworzyli pod okiem Joshuy Montena z USA.

Polska Scena Tańca

W ramach prezentacji sceny polskiej pokażemy najnowszą produkcję Krakowskiego Teatru Tańca. MyIWy to spektakl bazujący na polskiej kulturze ludowej, zarówno w warstwie ruchowej jak i muzycznej. Przetwarzając narodowe tradycje przez pryzmat nastrojów społecznych zadaje pytanie o specyfikę polskiej wspólnotowości.

"Spektakl MyIWy to próba dialogu z tym, co jego twórczyniom i twórcom wydaje się konstytutywne dla nadwiślańskiej wspólnoty, która staje się ciekawsza - zarówno choreograficznie, jak i dramaturgicznie - jeśli spojrzy się na nią jako na opowieść nie tyle o Polsce, ile o mechanizmach działania samej idei communitas. Co ciekawe, w takiej perspektywie polska technika tańca współczesnego, (...) okazuje się dobrym narzędziem do opowiadania o świecie i tworzenia uniwersalnych narracji, niekoniecznie o Polakach."
Alicja Müller, taniecPOLSKA.pl , 24.01.2018

Podczas jubileuszowej edycji Gdańskiego Festiwalu Tańca nie mogło zabraknąć teatru Dada von Bzdülöw, który w ubiegłym roku obchodził swoje 25-lecie. W wykonaniu tancerzy Dady zobaczymy spektakl DZISIAJ,WSZYSTKO. Łukasz Rudziński (trojmiasto.pl) pisał: "Choć przekaz werbalny został zredukowany do minimum, a ruch jest dość hermetyczny, nietrudno wskazać punkt w jakim znajdują się obecnie twórcy Dady. To świadoma, refleksyjna dojrzałość artystów, którzy świadomi są przemijania (sugestywna finałowa scena "wygaszania" tańca) i własnych ograniczeń, ale nie patrzą wstecz by rozpamiętywać minione, tylko cieszą się tym, co mają obecnie. Choć gdzieś w tym wszystkim pobrzmiewają słowa Eklezjastesa i nieuchronność końca, Dada przygotowała spektakl-afirmację życia, gloryfikację "tu i teraz"."

Teatry zagraniczne

Dni weekendowe wypełnią prezentacje spektakli zagranicznych teatrów tańca. DREAMS OF REPLAY, Susanny Leinonen z Finlandii, to spektakl minimalistyczny: proste światło i autorska muzyka są tłem dla niezwykle precyzyjnej choreografii.
"Każdy ruch, od czubków palców po detale pozycji został przemyślany i wypracowany. Piątka artystów tworzy wirtuozerski skład, w którym każdy tancerz jest jednocześnie skupiony i daje miejsce innym. Charakterystyczny dla Leinonen styl bazujący na balecie, żyje w ich tańcu, jednocześnie kontrolowany i pełen energii." (A. Alku / Demokraatti 11.09.2017)

Młoda hiszpańska choreografka Lali Ayguadé zaprosiła do swojego spektaklu KOKORO czwórkę artystów, z których każdy wyróżnia się językiem ruchu i ciekawą osobowością. Wspólnie tworzą niezwykle sugestywny, teatralny obraz ciągłej transformacji ciała i duszy. Jak pisała Marta Cervera (El Periodico): "Urodzić się, uczyć, kochać, nienawidzić, starzeć - ciągła transformacja ciała i duszy to inspiracja tej świetnej choreografii. Czwórka tancerzy pochodzących z różnych światów, od hip-hopu i cyrku do tańca współczesnego, z wielką siłą interpretuje malowniczy wszechświat Lali Ayguadé."

Spektakl WAITING FOR SCHRÖDINGER węgierskiego zespołu Timothy and the Things jest pełnym gagów, autoironicznym przedstawieniem, które rozśmieszy do łez każdego amatora tańca współczesnego.

"Szukają prostych, banalnych obrazów, a te obrazy pękają jak balony gagów, latają w powietrzu, w górę i w dół, w górę i w dół. Są wciągane bez żadnego pardonu na scenę, nie trafiają, wpadają w dziury. Tancerze, podobnie jak klauni, są żonglerami, ich kroki i ruchy są lekkie. Pozostawiają miękkie ślady w przestrzeni." (Zsuzsa Komjáthy)

Od kilku lat staramy się zadbać o najmłodszą publiczność teatru tańca. W tym roku zaprosiliśmy ponownie hiszpański zespół Da.Te Danza, który dwa lata temu oczarował trójmiejską widownię spektaklem RIO DE LUNA. Tytuł najnowszej produkcji - AKARI - oznacza po japońsku światło.
"Tancerzom udaje się wyrazić przez ruch to wewnętrzne światło, które w każdym z nas świeci w specjalny, unikalny sposób." (Cope Alcoy 28.05.2017)

Spektaklom towarzyszą także warsztaty. Dla zaawansowanych i profesjonalnych tancerzy przygotowaliśmy dwie propozycje: masterclass obstruction technique prowadzone przez twórcę tej techniki - Palle Granhøj, oraz warsztat Csaby Varga, węgierskiego tancerza który zdradzi tancerzom tajniki swojego treningu. Dla dzieci w wieku 8-12 lat proponujemy warsztat wprowadzający w świat improwizacji i teatru tańca.

Organizatorem Gdańskiego Festiwalu Tańca jest Klub Żak, a Festiwal realizowany jest ze środków Miasta Gdańsk i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Mecenasa Festiwalu Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej.