AKTUALNOŚCI

06.07.2018

Po 10. Gdańskim Festiwalu Tańca

fot. Paweł Wyszomirski

Kolejny Gdański Festiwal Tańca z nami. Dziękujemy wszystkim uczestnikom — widzom, tancerzom, choreografom, ekipie technicznej i niezastąpionej ekipie Klubu Żak.

Relacje z jubileuszowego GFT można przeczytać:

Anna Umięcka: Magdalena Reiter wraz z Milanem Tomasikiem zatańczyła “Solo for two voices”. Był to kameralny duet liryczny mówiący w subtelny sposób o tym, co w życiu najważniejsze - o miłości.

Anna Umięcka: Spektakl “Dreams of Replay” zatańczyło pięć niemal identycznych, imponująco sprawnych technicznie tancerek. Zobaczyliśmy wychłodzoną, wyzutą w sposób zaplanowany z dramaturgii opowieść, której najsilniejszą stroną była precyzja ruchu.
http://www.gdansk.pl/wia…/10-Gdanski-Festiwal-Tanca,a,117489

Łukasz Rudziński: Sukcesem okazało się przedstawienie tancerzy związanych na co dzień z Operą Bałtycką - Sayaki Haruny-Kondrackiej, Bartosza Kondrackiego i Agnieszki Wojciechowskiej - "Poniżej poziomu morza". Spektakl poświęcono depresji, ukazanej na zasadzie kontrastu, na przykładzie ubranej na biało tancerki - dziewczyny w masce (Sayaka Haruna-Kondracka) oraz dwóch ubranych od stóp do głów na czarno postaci uosabiających czarne myśli, opanowujące chorego. Ta dwójka traktuje dziewczynę jak marionetkę, początkowo, dzięki odpowiedniemu podświetleniu sceny pozostaje zupełnie w mroku, subtelnie zagarniając przestrzeń dziewczyny, z czasem całkowicie panując nad jej ciałem. W kolejnej odsłonie obserwujemy pełen niepokoju taniec obojga w punktowym świetle oślepiających widzów latarek-czołówek. Jest też scena religijna (szukanie ratunku?) i samotność, nieodłączna towarzyszka depresji. Całe przestawienie jest bardzo mroczne, jego warstwę brzmieniową stanowią szepty i poetyckie frazy o bezdennej rozpaczy. Całość ma oczywiście charakter mocno ilustracyjny, ale rozpaczliwy i desperacki charakter tańca Sayaki Haruny-Kondrackiej porusza. Dodatkowym atutem spektaklu jest gęsta dramaturgia, utrzymująca napięcie.
https://kultura.trojmiasto.pl/Gdanski-Festiwal-Tanca-wizyto…

Do zobaczenia za rok!