HISTORIA

  • ROK 2017

    IX Gdański Festiwal Tańca

    2.06.2017 - 11.06.2017

    9. edycja Gdańskiego Festiwalu Tańca odbyła się pod hasłem lumière. W programie Festiwalu znajlazły się spektakle z Polski, Węgier, Niemiec i Szwajcarii, w których światło ma szczególne znaczenie. Młodzi polscy tancerze specjalnie na Festiwal przygotowali nowe spektakle, odyły się także projekcje filmowe, warsztaty oraz międzynarodowy konkurs dla tancerzy Solo Dance Contest, a także specjalny program dla dzieci.


    TEATR ROZBARK | CzytANKI perFORMAtywne / wykonanie: Anna Mikuła, Angelika Tomasiak, Artur Bieńkowski, Kamil Bończyk, Szymon Dobosik, Kamil Pilarski, Alexey Torgunakov / koncepcja i opieka artystyczna: Anna Piotrowska
    COMPAGNIE LINGA | Ona / choreografia: Katarzyna Gdaniec, Marco Cantalupo / wykonanie: Margot Couturier, Ai Koyama, Dorota Łęcka, Coralie Merle, Raquel Miro, Clara Villalba, Cindy Villemin
    GOBI COMPANY | Counterpoint / choreografia i wykonanie: Andrea Miltnerová, Rita Góbi
    TEATR ROZBARK | Podziemne słońca / Teatr Rozbark / choreografia: Anna Piotrowska / wykonanie: Anna Mikuła, Angelika Tomasiak, Artur Bieńkowski, Kamil Bończyk, Szymon Dobosik, Kamil Pilarski, Alexey Torgunakov
    JULIE MARIA KOCH COMPANY | Hither and Thither / choreografia: Julia Maria Koch / wykonanie: Julian Bergonzini, Laura Garcia, Sofia Angelis, Yannick Neu, Erick Odriozola, Emmerich Schmollgruber, Julia Koch
    TAETR TAŃCA ZAWIROWANIA | Wybieg  / choreografia: Karolina Kroczak / wykonanie: Elwira Piorun, Szymon Osiński

     

    REZYDENCJA/PREMIERA 2017:

    A co gdyby / choreografia i wykonanie: Magdalena Laudańska, Kalina Porazińska, Sebastian Piotrowicz, Maciej Kosteczka / opieka artystyczna: Anna Piotrowska

    Świadomość nieświadomości / choreografia i wykonanie: Albert Ciastek, Liwia Bargieł, Laura Baulenas, Marta Kosieradzka, Małgorzata Piastowska, Tomasz Ciesielski / opieka artystyczna: Anna Piotrowska

    NATALIA RYTELEWSKA | Obieg człowieka w przyrodzie / opieka artystyczna: Marc Vanrunxt

    DANIELA KOMĘDERA i DIMO GRYNOV | Independance / opieka artystyczna: Marc Vanrunxt

    KRAKOWSKI TEATR TAŃCA | Singulare Tantum / choreografia i wykonanie: Katarzyna Pawłowska, Eryk Makohon, Paweł Łyskawa / opieka artystyczna: Ayrin Ersoz

     

    SOLO DANCE CONTEST 2017

    5-9.06.2017 / 146 zgłoszeń, 24 uczestników

    NAGRODY:

    I miejsce: Ruri Mitoh (Japonia), II miejsce ex aequo: Jernej Bizjak (Słowenia), Daniel Morales (Hiszpania), Nagroda Publiczności: Samuli Emery (Finlandia)

    JURY:

    Izabela Sokołowska-Boulton (Polska) – trójmiejska tancerka, zastępca dyrektora artystycznego i pedagog baletu Opery Bałtyckiej; Ayrin Ersöz (Turca) – choreografka, doktor krytyki tańca i wykładowca na Yildiz Technical University w Istambule; Anna Piotrowska (Polska) – tancerka, kierownik artystyczny zespołu Teatru ROZBARK w Bytomiu; Charlie Morrissey (Wielka Brytania) – pedagog i choreograf stale współpracujący z Siobhan Davies Dance i Norhtern School of Contemporary Dance w Leeds; dr Franz Anton Cramer (Niemcy) – wykładowca i naukowiec piszący o tańcu, twórca kierunku Taniec współczesny, Choreografia, Koncept na Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz w Berlinie.

     

    WARSZTATY:
    Rita Gobi / taniec współczesny - dla dzieci 8-12 lat
    Rita Gobi / taniec współczesny
    Barbara Szamotulska / taniec dla rodziców i dzieci
    Charlie Morrissey / technika tańca współczesnego
    Julia Koch / repertuar i partnerowanie

     

    Kino Żak
    MR. GAGA / r. Tomer Heymann / Holandia, Niemcy, Szwecja, Izrael / 2015 / 100 min.
    PINA / r. Wim Wenders / Francja, Niemcy / 2011 / 104 min.

  • ROK 2016

    VIII Gdański Festiwal Tańca

    3.06.2016 - 12.06.2016

    Ósmą edycję Gdańskiego Festiwalu Tańca zdominowały żywioły. Salę Suwnicową Klubu Żak pokryła ziemia, zaleła woda, uniosły się nad nią powietrzne twory i ogniste tancerki. Podobnie jak w ubiegłych latach Festiwal otworzyły trójmiejskie premiery, a po nich pokazane zostały spektakle z Polski i z zagranicy. W trakcie Festiwalu odbyły się warsztaty tańca oraz krytyki teatralnej. Zwieńczeniem imprezy był międzynarodowy konkurs Solo Dance Contest z udziałem trzydziestu tancerzy z całej Europy.


    Wspólne / wykonanie: Tatiana Kamieniecka, Natalia Oniśk, Magdalena Przybysz / choreografia: Renata Piotrowska
    TEATR ROZBARK | Democratic Body / choreografia: Anna Piotrowska
    DA. TE DANZA | Rio de la luna / choreografia: Omar Meza / spektakl dla dzieci
    PANAMA PICTURES | Alpha - the New Wilderness / choreografia: Pia Meuthen
    CIE. DYSOUNDBO | Diccillu / choreografia: Linda Magnifico
    Room 40 / wykonanie: Daniela Komędera, Anna Kamińska, Katarzyna Pawłowska, Dominika Wiak / choreografia: Maciej Kuźmiński
    KRAKOWSKI TEATR TAŃCA | Nesting / choreografia: Idan Cohen
    Hinoki / wykonanie: Viktória Dányi, Nóra Horváth, Péter Juhász, Máté Mészáros, Dávid Mikó, Áron Porteleki, Csaba Varga / choreografia: Mate Meszaros

     

    REZYDENCJA/PREMIERA 2016:

    DOMINIK WIĘCEK | Nie dziękuję [nie piję alkoholu]  / współpraca artystyczna: Orly Portal

    MAŁGORZATA SUŚ | Check.point / współpraca artystyczna: Orly Portal

    Szron/Frost / choreografia i wykonanie: Liwia Bargieł, Stefano Silvino, Irad Mazliah / współpraca artystyczna: Mate Meszaros

    TRÓJMIEJSKI KOLEKTYW TWÓRCZY | Jasno czyli ciemno / choreografia i wykonanie: Joanna Nadrowska, Barbara Pędzich, Grażyna Słaboń, Dorota Zielińska / współpraca artystyczna: Pavel Zustiak

    DZIKI STYL COMPANY | Uchodźcy. Testigo Documentary / choreografia i wykonanie:Wioleta Fiuk, Patryk Gacki, Michał Łabuś / współpraca artystyczna: Pavel Zustiak

     

    SOLO DANCE CONTEST 2016

    8-12.06.2016 / 60 zgłoszeń, 25 uczestników

    NAGRODY: I miejsce: Canan Yücel Pekiçten (Turcja), II miejsce: Carmen Larraz (Hiszpania), III miejsce: Sarah Bleasdale (Belgia), Nagroda Publiczności: Fabian Fejdasz (Polska)

    JURY:

    Gun Lund (Szwecja) – choreografka i tancerka, pionierka tańca współczesnego w Szwecji, działająca aktywnie od 1978 roku, dyrektorka E-mc2 Dance; Hanna Raszewska (Polska) – krytyczka tańca, doktor teorii tańca Polskiej Akademii Nauk; Dam van Huynh (Wielka Brytania) – choreograf i tancerz, założyciel Van Huynh Company.

     

    WARSZTATY
    Mate Meszaros / partnerowanie / dla tancerzy
    Dam van Huynh / core technique / dla tancerzy
    Yuko Kawamoto, Katarzyna Pastuszak / ciało, ruch, improwizacja / otwarte
    Leszek Bzdyl / technika tańca współczesnego / masterclass

    Hanna Raszewska / warsztat dla krytyków
    Da.Te Danza / warsztaty-spektakl / dla dzieci (3-8 lat, wraz z rodzicami)

  • ROK 2015

    VII Gdański Festiwal Tańca

    5.06.2015 - 14.06.2015

    Czwórka symbolizuje w tańcu dynamikę, zmianę, podjęcie ryzyka. Sekwencyjne ruchy tancerzy są przez nich precyzyjnie wyliczane, a wprowadzenie nowego elementu często wypada na cztery. Na 4 to także hasło VII edycji Gdańskiego Festiwalu Tańca, podczas której artyści z czterech stron świata zaprezentowali różnorodne, często bardzo odległe od siebie koncepcje komunikowania się za pomocą języka ciała. Niemal każdy z występów będzie zwrotem w innym kierunku, zupełnie jak po odliczeniu do czterech.


    SOPOCKI TEATR TAŃCA | Bajadera - przepis na hecny balet współczesny / choreografia: Joanna Czajkowska
    There might be Others / wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Simon Courchel, Natalie Green, Kaya Kołodziejczyk, Agnieszka Kryst, Jan Lorys, Ramona Nagabczyńska, Christopher Ralph, Paweł Sakowicz, Anna Steller choreografia: Rebecca Lazier
    COMPAGNIE PROPOS | De Batailles / choreografia: Denis Plassard / Polska premiera
    Kwartet męski / choreografia i wykonanie: Tomasz Fołtyn, Paweł Konior, Piotr Skalski
    POLSKI TEATR TAŃCA | Volta / choreografia: Andrzej Adamczak
    LUBELSKI TEATR TAŃCA | Stalking Paradise  / choreografia: Küli Roosna, Kenneth Flak
    ZAGREB DANCE COMPANY | You / choreografia: Alexandra Mišić, Ognjen Vučinić

     

    REZYDENCJA/PREMIERA 2015:

    Pozostańmy in touch / choreografia i wykonanie: Julia Walkowiak, Maja Grzeczka, Daria Nowak / współpraca artystyczna: Gundula Peuthert

    ZUZANNA KASPRZYK | Pain Killers / współpraca artystyczna: Helena Jonsdottir

    PIOTR MATEUSZ WACH | Święto wiosny / współpraca artystyczna: Helena Jonsdottir

    DZIKI STYL COMAPNY | Radio Żelaza / choreografia i wykonanie:Wioleta Fiuk, Patryk Gacki, Michał Łabuś, Natalia Madejczyk / współpraca artystyczna: Wojciech Mochniej

    Gałązka z drzewa słońca / choreografia i wykonanie: Bożena Zezula i Krzysztof Gojtowski / współpraca artystyczna: Wojciech Mochniej

    HELENA GANJALYAN | Private Maps / współpraca artystyczna: Wojciech Mochniej

     

    SOLO DANCE CONTEST 2015

    6-10.06.2015 / 75 zgłoszeń, 24 uczestników

    NAGRODY: I miejsce: Jann Gallois (Francja), II miejsce ex aequo: Ieva Navickaite (Litwa), Dominik Więcek  (Polska), III miejsce: Anton Safonov (Rosja), Nagroda Publiczności: Dominik Więcek

    JURY:

    Snježana Abramović Milković (Chorwacja) – tancerka, dyrektor artystyczny Zagreb Dance Company, kurator festiwali, prezes Chorwackiego Związku Artystów Tancerzy; Sylwia Hefczyńska-Lewandowska (Polska) – doktor sztuk teatralnych, pedagog Wydziału Teatru Tańca PWST w Krakowie, w latach 1995-2013 tancerka i kierownik artystyczny Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu; Ismael Lorenzo (Szwajcaria) – fotograf tańca, były solista Narodowego Baletu Kuby; Kevin Richmond (Szwajcaria) – były baletmistrz Ballet Basel, uznany pedagog z dyplomem Royal Academy of Professional Dance Teachers; Ryszard Kalinowski (Polska) – tancerz i choreograf Lubelskiego Teatru Tańca, aktywny animator polskiej sceny tanecznej.

     

    WARSZTATY I MASTERCLASS:

    Marta Domachowska / Warsztat tańców polskich  z muzyką na żywo

    Piotr Skalski, Paweł Konior, Tomasz Foltyn / Partnerowanie

    Wojciech Mochniej / Organic Dance Technique

    Sylwia Hefczyńska-Lewandowska / Technika tańca współczesnego

    Alexandra Mišić  / Taniec współczesny

    Compagnie Propos / Taniec dla rodziców z dziećmi 6 - 10 lat z muzyką na żywo

    Dear Sofie / Stefano Fardelli / premiera filmu

    Flash+ / seniorzy oraz uczestnicy Solo Dance Contest / choreografia: Stefano Fardelli

  • ROK 2014

    VI Gdański Festiwal Tańca

    4.06.2014 - 15.06.2014

    Hasło VI Gdańskiego Festiwalu Tańca to "SoundSpaceS". Tegoroczny program przygotowaliśmy z myślą o tych, którzy kochają taniec i muzykę i poszukują nowych przestrzeni w sztuce. W ramach GFT 2014 zaprezentowane zostały najciekawsze projekty, w których ruch, dźwięk i obraz ścierają się ze sobą w niepowtarzalny sposób.

    Ciała niebieskie / Grupa warsztatowa Taniec Uwolniony, prowadzona przez Larysę Grabińską
    EDIVALDO ERNESTO & HAUSCHKA | An Encounter of Improvised Music & Dance / po raz pierwszy w Polsce
    FAUSTIN LINYEKULA | Cargo
    MISATO INOUE | Black Swan  / po raz pierwszy w Polsce
    PRACOWNIA FIZYCZNA, EST, HURTOWNIA RUCHU | Soul Project/Pl
    JUDITH SANCHEZ RIUZ i EDIVALDO ERNESTO | There is a Name for it
    New (Dis)order / wykonanie: Ramona Nagabczyńska, Anita Wach, Magdalena Jędra, Mariusz Raczyński
    NEON DANCE | The Intention / po raz pierwszy w Polsce
     

    TRÓJMIEJSKA KORPORACJA TAŃCA:

    LARYSA GRABIŃSKA | Drzewo / premiera

    TEATR W TWOJEJ GŁOWIE  | Chorzy na miłość / premiera

    TEATR PATRZ MI NA USTA | AD / premiera

    AURORA LUBOS | Nie Wolno / premiera

     

    REZYDENCJA/PREMIERA 2014

    Zrabowali mi składaka / choreografia i wykonanie: Katarzyna Kania, Daniela Komendera, Piotr Stanek / współpraca artystyczna: Pravdan Devlahovic i Alexandra Janeva Imfeld

    HYGIN DELIMAT | For living in /  współpraca artystyczna: Martin Sonderkamp

    LIWIA BARGIEŁ | Love Song / współpraca artystyczna: Martin Sonderkamp

     

    SOLO DANCE CONTEST 2014

    4-8.06.2014 / 47 zgłoszeń, 30 uczestników

    NAGRODY: I miejsce ex aequo: Manuel Rodriguez (Hiszpania), Marina Mazaraki (Grecja), II miejsce ex aequo: Marion Alzieu (Francja), Stefano Fardelli (Włochy), Nagroda Publiczności: Marion Alzieu (Francja)

    JURY:

    Laurie Uprichard (USA) – kurator, producent, krytyk; Eryk Makohon – dyrektor Krakowskiego Centrum Choreograficznego, twórca Krakowskiego Teatru Tańca; Ruby Edelman (Izrael) – dyrektor artystyczny Machol Shalem i International Dance Festival w Jerozolimie; Anna Królica (Polska) – krytyk, historyk, teoretyk tańca i kuratorka; Włodzimierz Kaczkowski (Polska) – reżyser, tłumacz, autor scenariuszy teatrów tańca, producent, dyrektor Sceny Współczesnej przy Starej ProchOFFni.

     

    NIGHT MARKS ELECTRIC TRIO / Impreza dj'ska

    PAWEŁ WYSZOMIRSKI / Zatańcz to miasto / wystawa zdjęć

    spotkanie z Joanną Szymajdą, Anną Królicą i Julią Hoczyk - promocja dwóch książek - "Taniec w Europie po 1989. Communitas i Inny" pod redakcją Joanny Szymajdy oraz "Pokolenie solo" Anny Królicy

  • ROK 2013

    V Gdański Festiwal Tańca

    31.05.2013- 9.06.2013

    V Gdański Festiwal Tańca odbył się pod hasłem "+/-" i obfitował w inspirujące, dialogujące ze sobą kontrasty. Zaprezentowaliśmy najciekawsze spektakle taneczne z przeciwległych biegunów estetycznych i formalnych. Zaczęliśmy od romansu tańca i akrobatyki, by chwilę potem przejść do ostrej satyry politycznej z Mozambiku i Salzburga, a następnie zanurzyć się w namyśle nad sensem życia, by wreszcie odetchnąć z ulgą i radośnie dać się ponieść przewrotnemu spektaklowi ekipy Sławka Bendrata.


    PANAMA PICTURES | Somwhere; Close / premiera polska
    CIE. LAROQUE HELENE WEINZIERL | Democrazy - How to Peel an Onion Without Crying
    DAVID BRANDTSTATTER | Fragile Moments / pokaz przedpremierowy
    MALGVEN GERBES | Cartographie / premiera polska
    THOMAS HAUERT i ANGELS MARGARIT | From B to B / premiera polska
    HORACIO MACUACUA DANCE COMPANY |Orobroy, Stop! / premiera polska
    HORACIO MACUACUA DANCE COMPANY | Smile if You Can! / premiera polska
    RAIMUND HOGHE i TAKESHI UENO | Pas de Deux  / premiera polska
    PINK MAMA THEATRE | Freaks


    TRÓJMIEJSKA KORPORACJA TAŃCA:

    ANNA STELER i LEON DZIEMASZKIEWICZ | Strefa Zagrożenia / Anna Steller i Leon Dziemaszkiewicz / premiera

    LARYSA GRABIŃSKA | Głód / premiera

    Gloria!Gloria!Gloria Victis / choreografia i wykonanie: Magda Jędra, Anna Steller, Anita Wach, Magda Tuka / premiera

    DZIKI STYL COMPANY | 7.2 / wykonanie: Wiola Fiuk, Patryk Gacki, Helena Ganjalyan, Angelika Paradowska, Mikołaj Wieczór, Marcin Powszuk / premiera

    ANNA STASYK i MAŁGORZATA SZYMULA | Automatycznie / premiera

    KATARZYNA USTOWSKA | Lovely / premiera

     

    REZYDENCJA/PREMIERA 2013:

    MAGDALENA PRZYBYSZ | Dancing for the Birds, They Watching Us / współpraca artystyczna: Trajal Harrel

    KACPER LIPIŃSKI | wOkOłO / współpraca artystyczna: Trajal Harrel

    ANNA OCHMAN | Motyl /współpraca artystyczna:Roberto Zappala

    KATARZYNA USTOWSKA | Hydra / współpraca artystyczna:Roberto Zappala

     

    SOLO DANCE CONTEST 2013

    31.05 – 2.06. 2013 / 19 uczestników

    NAGRODY: I miejsce ex aequo: Bartosz Woszczyński (Polska), Zuzanna Kasprzyk (Polska), Michael Shapiro (USA), II miejsce: Dario Tortorelli (Włochy), III miejsce: Oleg Stepanov (Rosja)

    JURY:

    Joanna Szymajda (Polska) – wicedyrektor Instytutu Muzyki i Tańca; Ismael Ivo (Austria) - tancerz, choreograf, pedagog, od 2005 roku dyrektor artystyczny Sekcji Tańca w ramach Biennale w Wenecji; Leszek Bzdyl (Polska) – choreograf i tancerz, dyrektor teatru Dada von Bzdülöw; Martin Sonderkamp (Holandia) – tancerz, choreograf, występował na najważniejszych festiwalach Europy, USA, Rosji, Azji i Brazylii, wielokrotny zdobywca stypendiów kulturalnych.

    WARSZTATY I MASTERCLASS:
    Malgven Gerbes i David Brandstätter - Counting / Interactive choreography workshop
    Osvaldo Passirivo - taniec afrykański dla wszystkich
    Janusz Subicz  - Ponad zmysłami - w grze i tańcu /  warsztat dla tancerzy
    Horacio Macuacua  - Flying-low technique dla wszystkich
    Marek Konderak: Zumba Gold® dla seniorów
    Marek Konderak: Zumba® i Latino Solo dla wszystkich
     

    wykład Raimunda Hoghe'a z prezentacją video | 20-lecie pracy artystycznej Raimunda Hoghe'a

  • ROK 2012

    IV Gdański Festiwal Tańca

    13.07.2012- 22.07.2012

    IV Gdański Festiwal Tańca 2012 upłynął pod hasłem: Azja+Europa. Pokazano spektakle ostro-słodkie i z dużą ilością wyśmienitego, dobrze przyprawionego tańca. Obok artystów z Azji i Europy, w programie pojawiły się premierowe spektakle trójmiejskich tancerzy oraz uczestników projektu "rezydencja/premiera". Mariaż Azji i Europy, będący znakiem rozpoznawczym tegorocznej edycji GFT to przede wszystkim dwie światowe premiery, które odbyły się pod żółtymi szynami Sali Suwnicowej Klubu Żak: spektakl WE ARE NOT I przygotowany specjalnie dla Gdańskiego Festiwalu Tańca przez Gdańszczankę Katarzynę Gdaniec i jej Compagnie Linga (Szwajcaria) z udziałem japońskiej tancerki Ai Koyamy oraz Geralda Duranda i światowa premiera "4" TAO Dance Theatre z Chin. Odbyła się także konferencja naukowa: "Azja i Europa - międzykulturowe dialogi w teatrze i tańcu".


    TAO DANCE THEATRE | 4  /premiera światowa

    TAO DANCE THEATRE | 2

    MAMI SHIMZAKI | Loop People

    COMPAGNIE lINGA | We are not I / wykonanie: Ai Koyama / premiera światowa

    SHANG CHI SUN | Je.Sans.Paroles

    SHANG CHI SUN | Traverse

     

    TRÓJMIEJSKA KORPORACJA TAŃCA:

    TATIANA KAMIENIECKA i KATARZYNA WOLIŃSKA | Best F(r)iends
    FILIP SZATARSKI i RADEK HEWELT | Clever Project
    JUSTYNA WOŁOCH, PATRYK MIELEWCZYK, ARKADIUSZ ORŁOWSKI | Mandala władzy / choreografia: Roman Komassa
    GRUPA ARTYSTYCZNA KONCENTRAT | Lamentacje

     

    REZYDENCJA/PREMIERA 2012:

    AURELIUSZ RYŚ | Downfall / współpraca artystyczna: Shang Chi Sun

    MAŁGORZATA SZYMULA | Godziny / współpraca artystyczna: Shang Chi Sun

    NATALIA WILK-TOPOR | Pacierz Pokrętny / współpraca artystyczna: Pia Meuthen

    LIWIA BARGIEŁ | O mnie i trochę o Tobie / współpraca artystyczna: Pia Meuthen

    WIOLA FIUK | Qveldriga / współpraca artystyczna: Leszek Bzdyl
     

    SOLO DANCE CONTEST 2012

    13.– 15.07. 2012 / 19 uczestników

    NAGRODY:: I miejsce: Rita Vilhena (Holandia), II miejsce ex aequo: Helena Ganjalyan (Polska), Boglarka Borsok (Węgry), III miejsce: Robert Przybył (Polska)

    JURY:

    Wailap Kwong (Chiny)– kurator i manager kultury odpowiedzialny za najważniejsze wydarzenia taneczne w Chinach, Natasa Zavolovsek (Słowenia) – dyrektor Exodos Festival w Lublanie, współzałożycielka Exodos Institute; członek zarządu I E M T (International Network for Contemporary Performing Arts), tancerka, Joanna Czajkowska (Polska) – choreograf, pedagog, tancerka, dyrektor Sopockiego Teatru Tańca, Ann Van Den Broek (Holandia) - tancerka, choreograf, ukończyła Rotterdamse Dansacademie.


    WARSZTATY I MASTERCLASS:

    Tao Ye i Duan Ni - New Body Techniques: Intensive Master Class with TAO Dance Theater

    Compagnie Linga - taniec współczesny (prowadzący – Ai Koyama, Gerard Durand)

    Ann van Den Broek  – taniec współczesny

    Magda Niernsee - Kathak - tradycyjny taniec hinduski

    Magda Niernsee  - Półklasyczny taniec Bollywood

    Julia Bui-Ngoc  - Taniec z wachlarzami bojowymi

     

    Gdansk Dance Conference 2012 / ASIA AND EUROPE: CROSS-CULTURAL DIALOGUES IN DANCE AND THEATRE

    Marcin Wasyluk / PINA / wystawa fotografii

    Jadwiga Majewska / THE BODY REVOLVING THE STAGE / premiera książki / spotkanie z autorką

    KINO TAŃCA:

    film Damiena Serbana i Yanna Bertranda / SILKEN / polska premiera
    film Petera Sempla / JUST VISITING THIS PLANET / polska premiera / angielska wersja językowa

  • ROK 2011

    III Gdański Festiwal Tańca

    16.- 26.06.2011

    Gdański Festiwal Tańca 2011 to projekty z Polski i z zagranicy pod hasłem RUSSIA/NOW, Trójmiejska Korporacja Tańca, konkursy na solo Baltic Movement Contest, konferencja, interdycyplinarne projekty twórcze oraz imprezy towarzyszące. Festiwal rozpoczął spektakl rosyjskiego teatru tańca o prowokującej nazwie ”tańce prowincjonalne”. Teatr prowadzony przez Tatianę Baganovą pokazał spektakl  Post Engagement.Diptych.Part II - prawdziwą ucztę dla spragnionych surrealistycznej poezji obrazów scenicznych i dużej dawki tańca na najwyższym poziomie.

    PROWINCALNYJE TANCE Z JEKATERYNBURGA | Post Engagement. Diptych. Part II

    COMPAGNIA ZAPPALA DANZA | Instrument 1

    W&M PHYSICAL THEATRE | The mist

    SILKE Z./RESISTDANCE | Emotional Energy

    INCLUSE DANCE THEATRE | The City

    DAVID ZAMBRANO | Holes

     

     

    REZYDENCJA/PREMIERA 2011:

     

    TATIANA KAMIENIECKA | Wieloryb / premiera /

    IZABELLA CHLEWIŃSKA | Tralfamadoria/ premiera

     

    TRÓJMIEJSKA KORPORACJA TAŃCA:

     

    FILIP SZATARSKI | Jakub 2 / premiera

    KATARZYNA WOLIŃSKA | Skin Deep / premiera

    KINO VARIATINO | Aumakua / premiera

    DZIKI STYL COMPANY | Dzieci innego boga / premiera

     

     
    BALTIC MOEVEMENT CONTEST 2011

    20.– 22.06. 2011 / 14 uczestników

    NAGRODY: I miejsce Piergiorgio Milano (Włochy), II miejsce ex aequo Iwona Gilarska (Polska), Dorota Łęcka (Polska), III miejsce Mireia de Querol Duran (Hiszpania)

    JURY:

    Katarzyna Gdaniec (Polska) - w 1985 roku weszła do zespołu Maurice’a Béjarta Balet XX Wieku i pozostała w nim jako główny tancerz do 1991 roku, od 1992 roku prowadzi z Marco Cantalupo Compagnie Linga, Roberto Olivan (Hiszpania) – po ukończeniu Institut del Teatre w Barcelonie i P.A.R.T.S. tańczył w zespole Rosas Anny Teresy de Keersmaeker, a w 2003 roku założył własny zespół Enclave Dance Company, Janusz Skubaczkowski (Polska) - tancerz Śląskiego Teatru Tańca, był pedagogiem w Państwowej Szkole Baletowej w Bytomiu, Teatrze Otwartej Kreacji w Krakowie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej imienia Ludwika Solskiego w Krakowie i w Bytomiu, Roberto Zappala (Włochy) - dyrektor artystyczny i choreograf zespołu Compagnia Zappalà Danza, kieruje również działającym od 2002 roku centrum Scenario Pubblico.

     

    Warsztaty EXCHANGE: zmiana/wymiana:

    Marcel Leemann i Iwona Gilarska /warsztaty dla podopiecznych Ośrodka MONAR Gdańsk
    Tomasz Antonowicz / warsztat perkusyjno-muzyczny dla podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni Niewidomych Sinol Filip Szatarski, Rafał Dętkoś i Grzegorz Welizarowicz /warsztaty dla młodzieży z gdańskich szkół.
     
    warsztaty dla tancerzy:

    Silke Z. & Antonio Cabrita

    Ruta Kambli / Care for Creation

     

    BALTIC MOVEMENT CONFERENCE | „nowe media | nowy taniec”

     

    Aurora Lubos – Instalacja STILL ALIVE

  • ROK 2010

    II Gdański Festiwal Tańca

    13.06. 2017 - 27.06.2010

    II edycja Gdańskiego Festiwalu Tańca 2010 odbyła się pod hasłem corragio - odwagi w tworzeniu nowej jakości teatru tańca i budowaniu bliskiej relacji z widzem! W Klubie Żak pokazano 33 przedstawienia w programie głównym (w tym 7 premier) oraz 5 solowych etiud w konkursie dla tancerzy i 1 solo poza konkursem.
     

    ENCLAVE DANCE COMPANY | Mermaid“s Call

    ŚLĄSKI TEATR TAŃCA | La, La, Land

    ANNA NOWAK | Mindblankless
    TAKAKO MATSUDA|/
    Letter form Lady L.
    LUBELSKI TEATR TAŃCA | NN. Wacławowi Niżyńskiemu
    COMPAGNIE LINGA | No.Thing

    IVO DIMCHEV | Lili Handel

    MOVEMENTS FACTORY | Trop/Dance as Art

    GIULLERMO HORTA BETANCOURT | Kebalan

    GRO | Historia nie-jednego spotkania
    GIULIA MUREDDU | Amore e Merda
    GABRIELLA MAIORINO | Prayers

    PRACOWNIA FIZYCZNA | A3

    ARKADI ZAIDES | Quiet
    KINESIS DANCE SOMATHEATRO | Box4

     

     

    TRÓJMIEJSKA KORPORACJA TAŃCA:

     

    OFF ZAK PROJEKT | Uloi / Kaya Kołodziejczyk & Gdańska Korporacja Tańca / premiera

    SOPOCKI TEATR TAŃCA | Transkrypcje

    DADA VON BZDULOW | Caffe Latte

    JULIA MACH i ANNA NOWAK | Alien Anonymous

    MAGDALENA REITER | Modus Vivendi

    MARIA MIOTK | Tajemnicza Śmierc Normy Baker / premiera

    KINO VARIATINO | Ciche ciało

    PATRZ MI NA USTA | Hungrige Herzen/ premiera
    MAGDA JĘDRA | Konfetti / premiera

    GOOD GIRL KILLER | Konik morski wiedziony swym popędem / premiera

    AMAREYA THEATRE | Ocaleni. Na skraju nieba / premiera

     

     
    REZYDENCJA/PREMIERA 2010:
     
    DOROTA ŁĘCKA | Bodyteller/ rezydencja/work in progress
    IWONA GILARSKA | Sekret Iwusia / rezydencja / work in progress 2010
    SŁAWEK BENDRAT |Pinku Chirashi
    AGNIESZKA ARTYCH i BARTOSZ KONDRACKI | Ad Infinitum
    ROMUALD KRĘŻEL | Ślub
     
     
    BALTIC MOEVEMENT CONTEST 2010

    15.– 17.06. 2010 / 5 uczestników

    NAGRODY: I miejsce: Anne Linn Akselsen (Szwecja), II miejsce  ex aequo: Sławek Bendrat (Polska), Romain Tibaud Rose (Francja), III miejsce: Anna Reti (Węgry)

    JURY:

    Birute Letukaite (Litwa) - Dyrektor Artystyczny festiwalu w Kownie na Litwie, tancerka, choreografka, dyrektor artystyczny zespołu AURA założonego w 1982, Joanna Leśnierowska (Polska) – krytyk tańca, kurator i dramaturg tańca; twórca centrum choreograficznego w Starym Browarze w Poznaniu, Lise Nordal (Norwegia) - choreograf, dyrektor artystyczny festiwalu CODA Oslo International Dance Festival, w 1997 założyła NorDans Productions, Meret Schlegel (Austria) - tancerka, choreograf, od 2000 dyrektor artystycznym Tanzhaus Zurich, Stefan Schwarz (Niemcy) - kurator tańca, aktor, reżyser.

     

    Baltic Movement Conference / "Ciało-w-ruchu" - transformacje i transgresje ciała w tańcu

    Mordy / koncert Grzegorz Welizarowicz, Bartek Adamczak, Tomek Bergmann

    Luna de Lunares  / śpiew: Inma "La Carbonera", gitara: Jesus Zarrias Estrada / koncert flamenco
    Jakub Wittchen / wystawa zdjęć
    5 urodziny Good Girl Killer

    "Polski taniec przed Kongresem Tańca" - dyskusja panelowa

  • ROK 2009

    I Gdański Festiwal Tańca

    17.08.2009 - 30.08.2009

    I Gdański Festiwal Tańca nawiązując do tradycji festiwali i zdarzeń promujących trójmiejskie środowisko taneczne takich jak Bałtycki Uniwersytet Tańca, Dance EXplosions i Gdańska Korporacja Tańca, promował twórczość artystów trójmiejskich. W ramach prezentacji Trójmiejskiej Korporacji Tańca zobaczyliśmy 14 spektakli, w tym 3 premierowe. Publiczność festiwalowa obejrzała najciekawsze przedstawienia polskich i zagranicznych zespołów (pod hasłem Visegrad Now) takich jak Companhia de Danca De Almada (Portugalia), W&M Physical Theatre Wojtka Mochnieja (Kanada). Gwiazdą Festiwalu była Susanne Linke, która pokazała "Schritte Verfolgen" (2007), rekonstrukcję spektaklu "Schritte verfolgen" (1985) zrealizowaną we współpracy Susanne Linke i VA Wölfl.
    Podczas Festiwalu odbył się także międzynarodowy konkurs BALTIC MOVEMENT CONTEST na spektakl z dziedziny szeroko pojętego tańca współczesnego.
     

    Tomasz Bazan /  Lang Teatr Maat Projekt

    Iwona Gilarska / W pół do godziny

    Teatr Tańca i Muzyki Kino Variatino / ...ale jest jeszcze prawda...

    Maria Miotk / Tierra de Luz - Trzy kobiety Lorki

    Good Girl Killer / Akcja

    Karol Tymiński / Orlando

    Teatr Amareya / Faceless

    Teatr Tańca i Muzyki Kino Variatino / Kobieta, która zamiata las

    Iwona Gilarska i Anna Jędrzejczak-Skutnik / Projekt walki / premiera

    Teatr Okazjonalny / D-KOD-R

    Anatomy of Dance / Take my eyes

    Teatr Okazjonalny / Alchemik halucynacji

    Mikami Kayo / Kenka (Consecration of Flowers)

    Teatr Cynada  / Hexelolita

    Grupa PLAJ / Zapis tańca

    Teatr Dada von Bzdülöw i Teatr Nowy / Przed południem, przed zmierzchem

    W&M Physical Theatre / Just po prostu

    Jacek Krawczyk, Anna Steller / Delia / premiera

    Teatr Okazjonalny / 3 x Noir Dance

    Susanna Linke / Schritte Verfolgen

    Maria Miotk / 7 linijek - impro

    Teatr Amareya / Tribute to J.S.

    Teatr Okazjonalny / Powiększenie

    Teatr Patrz Mi Na Usta / Dziewczęta z Zajęczego Wzgórza

    Magda Jędra / Parallel / premiera

    Companhia de Danca de Almada / Entre a necessidade e o medo

    Dominika Knapik / Jak wam się podobam

    Julia Mach / The finishyou

    Anna Piotrowska / look_4_face

    Iwona Olszowska / Kilka piosenek o miłości

    Polski Teatr Tańca / Wo-man w pomidorach i Short Cuts

    Klari Pataky / I'm doing fine please don't call

    Kata Juhasz / Gaspard de la nuit

     

    REZYDENCJA/PREMIERA 2009:

     

    Larysa Grabowska / Nie deptać trawnika / premiera

    Ula Zerek / Humuli Lupuli / premiera

    Teatr Tańca Nie Tylko Flamenco / Infantka / premiera

    Magdalena Przybysz, Ewa Szubstarska /  Yoko Ono: ...Without Lennon...

    Magdalena Konopek, Izabela Soldaty / Loserthing

     

    BALTIC MOEVEMENT CONTEST 2009

    8 uczestników

    NAGRODY: III miejsce  ex aequo: Anatomy of Dance (Latvia), Tomasz Bazan (Polska)

     

    JURY:

    Melissa Monteros (Kanada) –  dyrektor artystyczny W&M  Physical Theatre, wielokrotnie nagradzana za rozwój tańca w Polsce; Susanna Leinonen (Finlandia) – tancerka, choreograf, jedna z najciekawszych osobowości Finlandii, wielokrotnie nagradzana za swoją twórczość; Teet Kask (Estonia)– tancerz i choreograf, współpracował z baletami narodowymi Finlandii, Estonii i Szwecji.

     

    Baltic Movement Conference:

    Ciało-w-ruchu - od impulsu do znaczenia

    Taniec dziś - strategie, szanse, ograniczenia

     

    Kino tańca

     

    Mozart z Kraju Kwitnącej Wiśni - koncert

     

    MASTERCLASS I WARSZTATY:

     

    Susanna Leinonen / taniec współczesny

    Teet Kask / świadomość ciała i improwizacja

    Wojciech Mochniej / technika tańca współczesnego

    Marii João Lopes / ciało jako punktu wyjścia ruchu

    Iwona Olszowska / praca w kontakcie

    Mikami Kayo, Anna Piotrowska, Agnieszka Kamińska / warsztaty otwarte

    Monika Grzelak i Przemek Wereszczyński / footwork mambo jazz, latin, afro jazz, funk

    Ale Miodowska / dancehall, afro dance i samba brazylijska

    Anna Haracz / Hatha joga

    Beata Knopp i Jarosław Chojnacki / tango argentyńskie

    hip-hopu, locking, electric boogie i capoeira