11.02.2019
17:00
Klub Żak

rezydencja/premiera 45+ - wyniki

Gdański Festiwal Tańca

  • Agnieszka Noster
  • Iwona Olszowska, fot. Ola Osowicz
  • Małgorzata Matuszewska, fot. Pagal Creative

Klub Żak ogłasza wyniki naboru tancerzy do projektu rezydencja/premiera 45+ w ramach 11. Gdańskiego Festiwalu Tańca.

Wybrane w trybie konkursu osoby zaproszamy na rezydencję, w trakcie której stworzą spektakl Motus Animi Continuum (nieustanny ruch duszy) z dziedziny szeroko pojętego tańca współczesnego. Opiekunem rezydencji jest prof. Ewa Wycichowska, a premiera spektaklu otworzy główną część 11. Gdańskiego Festiwalu Tańca. Celem konkursu jest wspieranie i promocja tańca współczesnego oraz aktywizacja doświadczonych tancerzy. Konkurs jest adresowany do tancerzy z Polski, którzy ukończyli 45 lat.

 

W projekcie rezydencja/premiera 45+ wezmą udział:

Bożena Eltermann
Małgorzata Matuszewska
Agnieszka Noster
Iwona Olszowska
Jacenty Krawczyk
Krzysztof Raczkowski

Wybranym artystom serdecznie gratulujemy!

 

Jacek Krawczyk – założyciel Sopockiego Teatru Tańca. Wspólnie z Joanną Czajkowską zrealizował ponad 50 spektakli pokazywanych w ponad 20 krajach Europy, Azji i Ameryki Południowej. W latach 1988–97 pedagog z zakresu dynamiki i plastyki ruchu oraz aktor–tancerz Teatru Ekspresji Wojciecha Misiuro. W roku 2016 wykładał na wydziale filologicznym UG autorski program „warsztaty z zakresu teatru tańca – teoria i praktyka”. Laureat Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagrodzony odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Krzysztof Raczkowski rozpoczął karierę taneczną w 1980 roku, początkowo w Teatrze Muzycznym w Szczecinie, po trzech latach dołączył do zespołu Polskiego Teatru Tańca i wkrótce został solistą. W 1997 roku przeniósł się do Berlina, gdzie pracował z Johannem Kresnikiem w Teatrze Choreograficznym (Volksbühne Berlin). Od 2004 roku pracuje jako  niezależny tancerz i choreograf w operach, teatrach dramatycznych, teatrach tańca oraz w telewizji w różnych krajach Europy, między innymi w Teatrze Wielkim i poznańskim Teatrze Polskim.

Małgorzata Matuszewska założycielka Teatru Tańca NTF. Zajmuje się technikami tańca hiszpańskiego, jako jedna z nielicznych tancerek w Polsce sięgając także do form dawnych i classico espanol. Posiada doświadczenie w butoh, pantomimie i tańcu jazzowym. Swoje umiejętności pogłębia na kursach z ruchu scenicznego, kompozycji i procesu twórczego, między innymi u jednej z najważniejszych tancerek flamenco Evy Yerbabueny, warsztatch Leszka Bzdyla i Ewy Wycichowskiej. Z jej autorskich projektów należy wymienić Plotkarki – Kyōjo zrealizowany w ramach warszawskiego festiwalu „Rozdroże 2002”, poświęcony Camille Claudel; Miasto Syren / Nocny Pociąg oraz Bolero Project w ramach Tanecznych Konfrontacji Europejskich Zawirowania.

Bożena Eltermann - artystka niezależna, która wystąpiła dotąd w 37 spektaklach. Współtworzyła scenę teatru tańca od 1989r. początkowo jako solistka Teatru Ekspresji Wojciecha Misiuro, następnie współpracując m.in. z Teatrem Patrz Mi Na Usta Krzysztofa “Leona” Dziemaszkiewicza, Gdańskim Teatrem Tańca Melisy Monteros i Wojtka Mochnieja oraz zagranicznymi artystami takimi jak: Paula Ross, Maikki Hauru, Mariola Brilowska, Roman Lipski. W 1998r. założyła własny Teatr Cynada. Współtworzyła też Kolonię Artystów – wyjątkowy kolektyw trójmiejskich twórców, działających na byłych terenach Stoczni Gdańskiej w latach 2001-11.  Jest stypendystką International Production Management in The Performing Arts w Amsterdamie, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezesem Fundacji Grawitacja, wspierającej performatywną sztukę współczesną.

Iwona Olszowska - Doświadczenia taneczne zdobywała między innymi w centrach tańca w Nowym Jorku, oraz jako wolny słuchacz na Uniwersytetach George Mason w Waszyngtonie w Alabamie i w Calgary. Od 1987 roku kierownik artystyczny Eksperymentalnego Studia Tańca  EST, obecnie realizuje projekty improwizacji strukturalnej, lecture performance, site specific. Pedagog w Hurtowni Ruchu, na kursach instruktorskich, studiach akademii muzycznych w Łodzi i Krakowie, gościnnie uczy także w Warsaw Dance Department, UW im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w Szkole Tańca Współczesnego Poznaniu oraz Polskim Teatrze Tańca. Przez 8 lat uczyła w krakowskiej PWST. Otrzymała nagrody za choreografie oraz  za konsekwentną kontynuację własnej drogi twórczej, osobowość sceniczną oraz stypendium Fundacji Batorego, ArtsLink w Nowym Jorku.

Agnieszka Noster - tancerka i fotograf po poznańskim Uniwersytecie Artystycznym. Tańczyła w zespołach szczecińskiej Opery i Operetki, Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu oraz Śląskiego Teatru Tańca, współpracowała także z Gdańskim Teatrem Tańca, oraz takimi artystami jak Mikołaj Mikołajczyk, Rafał Dziemidok i Iwona Olszowska. Jako pedagog  prowadziła  zajęcia dla studentów kierunku Choreografia i techniki tańca, w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz liczne warsztaty pod patronatem ŚTT.